Խորհրդային փորձառությունն ու ժառանգությունը Հայաստանում
2023 թ. հունիսի 13-15 ՀՀ ԳԱԱ Կլոր դահլիճում տեղի ունեցավ «Խորհրդային փորձառությունն ու ժառանգությունը Հայաստանում-2» միջազգային գիտաժողովը, որի նախաձեռնողներն էին ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտն ու Միչիգանի համալսարանի Դիրբորնի մասնաճյուղի Հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնը՝ «Հազարաշեն» ազգաբանական հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ներգրավվածությամբ: Այս թեմայով սա երկրորդ գիտաժողովն էր, առաջինը տեղի էր ունեցել 2022 թ. հոկտեմբերին Դիրբորնի համալսարանում:
Երևանյան գիտաժողովում ներկայացվեցին 28 զեկուցումներ՝ 7 երկրներից, 10 համալսարաններից, որից 5-ը՝ ԱՄՆ-ի առաջատար համալսարաններից էին: 30 մասնակիցներից 12-ը այլ երկրներից էին (ԱՄՆ, Գերմանիա, Թուրքիա, Մեծ Բրիտանիա, Ռուսաստան, Վրաստան):
Վիճակագրություն
30
Participants
7
Countries
10
Universities
28
Presentations
Գիտաժողովի շրջանակում անցկացվեցին նաև տեղեկատվական շրջայցեր՝ Երևանի «Soviet club»-ում և Երևանի կենտրոնում՝ ներկայացնելով խորհրդային մոդեռնիստական ժառանգությունը։

Soviet Experience and Heritage in Armenia
The "Soviet Experience and Heritage in Armenia-2" international conference took place on June 13-15, 2023, within the Round Hall of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The event was organized by the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and the "Hazarashen" Ethnological Research Center, in collaboration with the Dearborn Branch of the University of Michigan's Armenian Research Center.
The Yerevan conference witnessed the presentation of 28 reports from esteemed scholars representing 10 universities across 7 countries. Notably, 5 reports emanated from renowned universities in the United States. A total of 30 participants engaged in the conference, out of which 12 were from various countries including the United States, Germany, Turkey, Great Britain, Russia, and Georgia.
Statistics
30
Participants
7
Countries
10
Universities
28
Presentations
The conference encompassed informative excursions, elucidating the Soviet modernist heritage, in the "Soviet club" of Yerevan and the heart of the city itself