Պատմության դասավանդումը/կրթությունը պատերազմի ժամանակ
«Հակամարտող հիշողություններ․ Պատմության ուսուցումը պատերազմի ժամանակ» ծրագիրը նախատեսված է Հայաստանի, Վրաստանի և Մոլդովայի պատմության ուսուցիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացման համար՝ խթանելով միջազգային և միջմշակութային փոխըմբռնումը։ Այն նաև տրամադրում է գործիքներ պատերազմի և հակամարտությունների կարգավորմանը վերաբերող զգայուն թեմաների դասավանդման գործընթացում։
Արդյունքներ
• Կազմակերպվել են տեղային և միջազգային աշխատարաններ, որոնց մասնակցել են ուսուցիչներ Հայաստանի տարբեր մարզերից և տարբեր երկրներից։
• Մշակվել են ուսուցողական նյութեր և կիրառելի գործիքներ, որոնցից առանձնանում է «Զգայուն պատմության դասավանդում․ հետխորհրդային տարածքի հակամարտություններ» մանկավարժական ուղեցույցը, որը կօգնի տարածաշրջանի և այլ երկրների ուսուցիչներին ստեղծել սեփական դասի նյութեր՝ նվիրված զգայուն թեմաների և հակամարտությունների ուսումնասիրմանը։
• Ծրագիրը եզրափակվել է Բեռլինում կայացած միջազգային կոնֆերանսով, որին մասնակցում էին մանկավարժներ Հայաստանից, Բելառուսից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Մոլդովայից, Ռուսաստանից և Ուկրաինայից, էքսպերտներ EUROCLIO կազմակերպությունից և ոլորտի այլ մասնագետներ։

History Education at a Time of War
The "Confronting Memories: History Education at a Time of War" program is designed for the professional development of history teachers in Armenia, Georgia and Moldova, promoting international and intercultural understanding. It also provides tools for teaching sensitive topics related to war and conflict resolution.
- Local and international workshops have been organized, attended by teachers from different regions of Armenia and different countries.
- Educational materials and applicable tools have been developed, among which stands out the pedagogical guide "Teaching Sensitive History: Post-Soviet Conflicts", which will help teachers in the region and other countries create their own lesson materials dedicated to the study of sensitive topics and conflicts.
- The program concluded with an international conference held in Berlin, attended by educators from Armenia, Belarus, Georgia, Germany, Poland, Moldova, Russia and Ukraine, experts from EUROCLIO organization and other specialists in the field.